Irenka a Pavol Reptovci

Irenka a Pavol Reptovci

V krásnej prírode prietržských kopaníc žijú manželia Irenka a Pavol Reptovci. Mladí ľudia nezutekali odtiaľ za prácou do mesta, ale využili možnosti, ktoré sa im tam núkali. Od miestneho družstva odkúpili už roky nevyužívaný kravín, ktorý postupne premenili na Múzeum roľníctva. Chcelo to veľa úsilia a odriekania. Pavol je vyučený stolár a svoju prácu miluje, takže popri nej vo voľných chvíľach spolu s rodinou postupne rekonštruoval budovu a zvážal do nej stroje, ktoré sa niekedy používali na dedine pri obrábani pôdy a celkove na roľníckom dvore. 

Neskôr k nim pribudli aj domáce zvieratá ako sú prasiatka, kozičky a koníky. Tiež tam pobehuje psík a mačiatka. Doma mal pochopenie pre túto svoju záľubu, najmä u manželky Irenky, ktorá sa vlastne stará o ich malé hospodárstvo a tiež trénuje deti na koníkoch. Z nadobudnutých exponátov, ktoré postupne opravil, ponatieral, namastil vzniklo múzeum. K tomuto ich koníčku a jeho veľkému nadšeniu mu radi ponúkali  spoluobčania v stodolách uskladnené a nevyužité náradie, vozy, sane, váhy, kosy, vidly, hrabačku, pluhy,  riady z domácnosti a dobové fotografie, ktoré dokresľujú prácu v gazdovstve v minulom storočí.   

Návštevníci múzea môžu ochutnať domáci bazový sirup, chutné pagáčiky , kozí syr a domácu pálenku.  Jednotlivé exponátu majú popis na čo sa kedysi používali, lebo už by sme si vedeli len ťažko predstaviť, že gazdiná musela od zasiatia konopí ich vedieť aj spracovať na nite, zaniesť tkalcovi utkať na plátno a potom z neho ušiť či už oblečenie  (košele, nohavice, rubáče) alebo postelné prádlo – plachty, prikrývky na postele,  uteráky, obrusy, ktoré boli zdobené  krásnymi výšivkami.

Kontakt:

Irenka a Pavol Repta
906 11 Prietrž, osada U Rehúšov
tel.: 0905591372, 0904 548 641
email: repta.pavol@azet.sk

Hodnotiť tovar

najlepšie hodnotené produkty, služby a zážitky

Regionálne značky