Výroba modernej keramiky

Lucia Nižnanská

Keramikárka Lucia Nižnanská sa narodila v Bratislave. Detstvo však trávila u starých rodičov v Hradišti pod Vrátnom, krásnej obci medzi Senicou a Myjavou. Babka bola krajčírka a starý otec Jozef Furko sa venoval olejomaľbe. Maľoval zátišia, náboženské tématiky, krajinky, zvieratá.... Jeho ateliérom bola kuchyňa a vône babkiných jedál tak boli premiešané vôňou terpentínu. V každom dome v dedine je aj dnes jeho obraz. Dedko tu taktiež viedol ochotnícke divadlo (herecké nadanie tu rozvíjala jeho dcéra Zita Furková, sestra Luciinej mamy). Lucia z týchto čarovných momentov, ktoré sú v mysli a srdci celoživotne krásne živé a skutočné, čerpá doteraz....

V Bratislave pokračovala vzdelaním na Strednej škole umeleckého priemyslu. Odbor Úžitková keramika absolvovala v  roku 1993. Štúdium absolvovala pod vedením profesorky Ivice Langerovej Vidrovej, Ambróza Pajdlhausera a prof. Machala Zdraveckého. Umeleckej keramike sa venuje od skončenia školy. V rokoch 1993 až 1998 získala praktické poznatky z umenia i v oblasti múzejníctva a výstavníctva. Odvtedy sa tomuto umeleckému remeslu aj bez prerušenia venuje. V rokoch 1993 až 1998 získala praktické poznatky z umenia i v oblasti múzejníctva a výstavníctva. (Práca v grafickom štúdiu, ktoré pripravovalo expozície v SNM, Matici Slovenskej v Martine, Múzeu SNP v Banskej Bystrici, Židovskom Múzeu)

Lucia Nižnánska žila (spolu s manželom a deťmi) naďalej v hlavnom meste, no svoje miesto pre naplnený život a tvorbu našla znova v Hradišti pod Vrátnom

 Od roku 2009 žije a tvorí v Hradišti pod Vrátnom, odkiaľ pochádzajú jej starí rodičia. V zrekonštruovanom klasickom sedliackom dome má priestor pre svoju keramickú dielňu. Nejde tu však iba o priestor z hľadiska miesta či rozlohy, ale najmä o priestor pre čerpanie inšpirácií, ktoré táto nádherná krajina vyžaruje Každý keramický produkt autorky je jedinenčný originál, v ktorém je vdýchnutý život plný živelnej energie a lásky k prírode. Zachováva si však svoj úžitkový zámer, ktorý sa tu spája s originálnym výtvarným prevedením.  Luciin rukopis je masívnejší, zemitejší, priam sochársky. Povrch nevyhladzuje, snažiac sa o maximálnu hladkosť, naopak sa často pohráva s reliéfom. Dokonalosť je niekedy lepšie nahradiť puncom života, ktorý do materiálu vtláča.
Prácu rúk, hnietenie či dlabanie hliny, dotyky prstov úplne cítiť, keď vezmete jej keramiku do rúk. Ráznosť materiálu oživuje a odľahčuje úžasnou výraznou farebnosťou a excelentnou prepacovanosťou glazúr. Tieto keramické diela majú moderný, no zároveň nadčasový dizajn.

Okrem voľnej tvorby vytvára autorka úžitkovú keramiku aj na objednávku podľa požiadaviek klienta.

Taktiež sa venuje deťom - vytvorila si projekt "Ateliér pod bránou", vrámci ktorého víta vo svojej dielni deti zo škôl a v lete sa tu usporadúvajú týždňové prázdninové pobyty.

Nie malou náplňou života je aj chov a starostlivosť o domáce zvieratá.

 Kontakt:

Vranart s. r. o.
906 12 Hradište pod Vrátnom 242

konateľ: Lucia Nižnanská
IČO: 44 802 582

tel.:    + 421 918 480 207
email: luniart@gmail.com

Hodnotiť tovar

najlepšie hodnotené produkty, služby a zážitky

Regionálne značky